poniedziałek, 6 stycznia 2020

Znaleziska: Grobowiec Tutanchamona (cz. 2)

   Zlokalizowanie grobu Tutanchamona zalicza się do największych odkryć w dziejach archeologii. Jednak droga do sukcesu była bardzo wyboista. Howard Carter – brytyjski badacz starożytności sukcesywnie budujący swą pozycję w świecie nauki – już wcześniej uczestniczył w wielu ekspedycjach do Egiptu. Ale życiowe osiągnięcie miało nadejść, gdy jego szlak przeciął George Edward Stanhope Molyneux Herbert, 5. hrabia Carnarvon. Ich współpraca (od 1907 roku) układała się na tyle pomyślnie, że postanowili ją kontynuować, eksplorując całkiem już wtedy przebadaną – jak uważało większość archeologów – nekropolię w Tebach Zachodnich: Dolinę Królów.

                      
Mapa zabytków Egiptu z zaznaczonymi zieloną kropką Tebami (zmiana dokonana na ilustracji na potrzeby niniejszego artykułu); źródło: domena publiczna

Różnica w ich sposobie prowadzenia wykopalisk polegała na większej systematyczności i objęciu pracami znacznie szerszego terenu niż robili to poprzednicy (otwierający pojedyncze wykopy rozsiane w miejscach, gdzie spodziewano się coś znaleźć). Tym razem oczyszczano z mozołem kolejne skrawki ziemi, badając skrupulatnie każdy jej centymetr. W ten sposób od 1917 roku przerzucono wg szacunków 200 tys. ton piachu i gruzu [Smith 1923, s. 29].

     
Odgruzowywanie stanowiska w trakcie poszukiwania grobowca Tutanchamona; fot. Harry Burton; źródło: „The Tomb of Tutankhamen”

Jednak – mimo ogromnego wysiłku – po sześciu latach wciąż nie uzyskano zadowalających efektów. Wówczas zdeterminowany Carter zdołał jeszcze przekonać lorda Carnarvona do sfinansowania kolejnego, tym razem ostatniego sezonu. I to właśnie wtedy, gdy powodzenie całej misji wisiało na włosku, archeolog zdecydował się kopać w miejscu, gdzie wcześniej stały baraki używane prawdopodobnie przez starożytnych robotników pracujących przy którymś z grobowców. Chatki przebadano i – po zrobieniu odpowiednich notatek – usunięto. Nazajutrz, tj. 4 listopada 1922 roku, w zaledwie kilka dni po rozpoczęciu siódmego sezonu wykopalisk, w miejscu, gdzie wcześniej stała jedna z usuniętych budowli, robotnicy natrafili pod warstwą piachu na wycięty w skale stopień.

             
Plan Doliny Królów z wyróżnionym na czerwono miejscem pochówku Tutanchamona (zmiana naniesiona na rysunek); źródło: „Ancient Egypt”

Wkopując się głębiej, odkryli szczelnie zamknięte i zapieczętowane wejście. Po upewnieniu się, że natrafili na grobowiec Tutanchamona, naukowiec nie posiadał się z radości. Nakazał wszakże ponownie wszystko zasypać i przykryć dodatkowo głazami z rozebranych wcześniej robotniczych chatek, bowiem sponsorujący to przedsięwzięcie lord Carnarvon przebywał akurat w Anglii i w dobrym tonie było na niego zaczekać. Carter wysłał mu rankiem 6 listopada zawiadomienie następującej treści: „Wreszcie dokonaliśmy nadzwyczajnego odkrycia. Wspaniały grób z nienaruszonymi pieczęciami zasypywany jest na Twój przyjazd. Gratulacje” [Carter i Mace 1923, s. 136]. Wyglądało na to, że niespotykana wytrwałość zostanie nagrodzona i szczęście wreszcie się do nich uśmiechnie. Cel był na wyciągnięcie ręki.

cdn.

54 komentarze:

 1. U ciebie, jak zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego:).
  Swoją drogą, świetnie napisane - radość i podekscytowanie odkrywców musiało być wielkie.
  Chciałabym kiedyś wybrać się na taką wyprawę śladami historii - co pewnie nie szybko nastąpi :).
  Tym bardziej dziękuję, że chociaż przez chwilę dzięki tobie mogłam się tam przenieść i wczuć się w emocje głównych bohaterów :).
  Dziękuję :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miłe :). A marzyć trzeba, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość ;).

   Usuń
  2. Hmmm. Dziękuję. Bardzo dobra rada - będę się tego trzymać :D.
   Kto wie? Może kiedyś, na cieszę oko tym co siedzi głęboko w mych marzeniach - nieosiągalnych na ten czas :).
   Miłego dnia :).

   Usuń
  3. Dzięki i wzajemnie ;).
   Wszystko zależy od rodzaju marzeń i pomysłu na ich realizację. Gdybym np. zapragnął fruwać, licząc na to, że pewnego dnia wyrosną mi skrzydła, moje szanse na urzeczywistnienie tej fantazji byłyby równe zeru. Jeżeli jednak posłużyłbym się jakimś skonstruowanym do tego celu urządzeniem, np. lotnią, to już zupełnie co innego :). Oczywiście mówię metaforycznie. Nie ma rzeczy niemożliwych – ograniczają nas jedynie nasze własne wyobrażenia dotyczące określonych planów (tzn. że jeden da się wprowadzić w życie, a inny nie). I dlatego – często niepotrzebnie – wyrzekamy się wyższych aspiracji ;).

   Usuń
  4. Pięknie napisane. Dziękuję :).
   Pomyślę nad tym i poszukam tej mojej "lotni", może gdzieś tam jest 😉.

   Usuń
  5. Naturalnie, szukając odpowiednich rozwiązań, trzeba uważać, żeby naszymi marzeniami nie krzywdzić innych. Empatia zmieszana z pokorą dają doskonałe rezultaty w każdym działaniu ;).

   Usuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  7. No, ale rozciągnęliśmy dyskusję – zaczęliśmy od wyprawy w nieznane, a skończyliśmy na poważnych filozoficznych kwestiach związanych z ludzką egzystencją :D. Ale w sumie można dostrzec powiązanie: w końcu życie to jedna wielka podróż :).

   Usuń
  8. Hm… nie wiem, późno już :D. A zresztą… ;).

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Też sądzę, że to niezwykle interesująca historia :).

   Usuń
 3. I follow you on gfc # 3 , follow back?

  https://lovefashionyes.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się Twój blog :) Jest niezwykle ciekawy! :) Z chęcią będę tu zaglądać częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Starożytny Egipt to bardzo fascynujący temat ☺

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój mężczyzna bardzo lubi historie. I ostatnio gdzieś oglądaliśmy, chyba na YouTube, o klątwie Tutenhamona. Historia jest wyjątkowa ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem wpleść ten wątek, ale wpis rozrasta mi się na tyle, że już muszę go dzielić na części. Może zrobię o tym kiedyś odrębny artykuł, jeśli czas pozwoli ;).

   Usuń
 7. Bardzo ciekawy post. Samo pojęcie grobu tutenhamona znam ale teraz sie nieco wiecej o nim dowiedziałam :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Schemat odkrywania buduje napięcie. Ludzie dokonujący pierwszej eksploracji, musieli czuć się niesamowicie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością tak się czuli – mówi o tym chociażby relacja samego Cartera :).

   Usuń
  2. Kontynuuję swoją pracę na temat archeologii biblijnej i dziś przyszła kolej na Tutanchamona. Pozwoliłam sobie podać link do Twoich dwóch artykułów o odkrywaniu jego grobowca.
   Zapraszam przy okazji do siebie: https://ekstraktzycia.blogspot.com/2020/01/tutanchamon-tajemnicza-smierc.html

   Usuń
  3. Dziękuję bardzo, Aniu. Na pewno zajrzę :).

   Usuń
 9. Drugie wejście, to jak odkrycie czegoś, co chowano przed ludźmi w celu zabezpieczenia....
  Bardzo interesująca historia... To czekam na ciąg dalszy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam. Będzie się działo ;).

   Usuń
  2. Zdaje się że aby cokolwiek więcej powiedzieć, powinnam poczytać o Tutanchamonie

   Usuń
  3. Koniecznie – najlepiej na moim blogu :D.

   Usuń
 10. niesamowite są takie opowieści o odkrywaniu przeszłości!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nawet nie trzeba koloryzować – wystarczy w odpowiedni sposób podać fakty. Podobno życie pisze najlepsze scenariusze :).

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. Tak, to niezwykła historia, tym bardziej że całkiem prawdziwa :).

   Usuń
 12. Grobowiec ten jest do dziś jednym z najbardziej tajemniczych wykopalisk :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedzmy, że wiele wątków skoncentrowanych wokół tamtych wydarzeń obrosło legendą. Co do współczesnych czasów, mam zamiar wspomnieć w kolejnej części m.in. o najnowszych badaniach w grobowcu Tutanchamona ;).

   Usuń
 13. Jestem bardzo ciekawa ,czy ta kolejna próba udała się ☺
  Świetnie ,zbudowane napięcie ☺
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym już niebawem – zapraszam :). Dzięki i przesyłam pozdrowienia ;).

   Usuń
 14. Interesujący post. Tym bardziej dla zagłębiających się w historii.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niesamowite! Niezwykle fascynują mnie takie odkrycia :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również pozdrawiam i zapraszam na kolejne części tego artykułu ;).

   Usuń
 16. Jak widać nawet w tym co pozornie odkryte można odkryć coś jeszcze. Masz bardzo ciekawy styl pisania, bardzo przyjemnie się czyta i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy :-)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. To musiały być emocje! Spektakularne odkrycia archeologiczne wciąż budzą emocje, a ich opisy czyta się z zapartym tchem. Pozdrawiam, Pola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda – niektóre relacje z wykopalisk są jak dobra powieść ;). Również serdecznie pozdrawiam :).

   Usuń
 18. Ostatnio byłam na Kaliakrze i ciekawa jestem, co jeszcze tam odkryją archeolodzy, ponieważ widziałam, że prace są tam jeszcze prowadzone. Jeśli lubisz archeologię i tego typu zagadnienia to jest bardzo fajna książka - Historia Arhceologii wyd. Arkady :)

  OdpowiedzUsuń
 19. To musiało być bardzo emocjonujące :) ciekawa historia, znałam ją ze szkoły ale oczywiście nie tak szczegółowo. Czekam na kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Kiedyś miałam hopla na punkcie starożytnego Egiptu, głównie interesowali mnie bogowie, bo ja bardzo, bardzo lubię religie i mitologie z całego świata, ale i życie doczesne również było ciekawe. Wspaniały wpis, bardzo interesujący, wiele ciekawych informacji! Dokonać takiego odkrycia- fantastyczne uczucie :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 21. Kto by przypuszczał, że będę czytać o starożytnym Egipcie w środę wieczorem :) Bardzo ciekawy tekst :)

  codziennyuzytek.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie słyszałam o tej dolinie wcześniej ♥

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo ciekawe :)
  „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń