niedziela, 31 października 2021

Epigramaty: I, XXV i XLIX


I
Jak miód podniebienie słodyczą porusza,
Tak smakiem mądrości napawa się dusza.

XXV
Nie mierz w łokciach i w metrach, bo dom wzniesiesz koślawo:
By stał równo, zgraj miarę  takie też ma być prawo!

XLIX
Nie trać dnia, bo umyka jak mgnienie powieki,
A nie wejdziesz już jutro do tej samej rzeki.Tekst i ilustracje: M.D. Moymirski

61 komentarzy:

 1. Powyższe utwory zostały zaczerpnięte z tomiku „Moraliki” (z zachowaniem oryginalnej numeracji).

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo trafne epigramaty.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo bardzo madry niesamowity tekst Marcinie :) Jestem zachwycona nim. Zwlaszcza ten XXV trafny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A, ten o prawie 🙂. Można go rozpatrywać na kilku płaszczyznach, ale główne przesłanie jest chyba czytelne dla wszystkich: koegzystencja ludzi w ramach jakiejś społeczności, państwa czy międzynarodowego sojuszu możliwa jest tylko wtedy, gdy opiera się na ujednoliconym systemie wartości. W przeciwnym razie buduje się dom z krzywymi ścianami, w których z całą pewnością pojawią się pęknięcia. Taka konstrukcja, jak poucza historia różnych imperiów, prędzej czy później musi runąć.
   Dzięki, Kasiu 😉.

   Usuń
 4. Cytaty i rysunki, są przepiękne :)
  Przy okazji; gratuluję wydania własnej publikacji :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo mnie to kosztowało pracy, ale nareszcie udało się doprowadzić sprawę do końca.
   Dziękuję, Lili. Serdeczności 😉.

   Usuń
 5. Ostatnia myśl jest szalenie głęboka i mądra. Oczywiście znana, ale cóż zapomina się o niej na codzień. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomina się, ale też bywa, że źle się owo stwierdzenie interpretuje. Niekiedy można je usłyszeć (lub przeczytać) w sytuacji, gdy ktoś nie chce podjąć kolejnej próby działania po tym, jak się wcześniej sparzył. Tymczasem Heraklit z Efezu, któremu przypisuje się te słowa, odniósł się do zmienności wszystkich spraw i rzeczy. W dokładnym polskim tłumaczeniu jego maksyma wygląda następująco: „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki”.
   Przesyłam ukłony 🙂.

   Usuń
  2. Dodam jeszcze, że pierwszy wers tego utworu może się skojarzyć niektórym znawcom literatury z rzymskim poetą Horacym i jego słynnym „carpe diem” (chwytaj dzień).

   Usuń
 6. Bardzo mi się podobają te cytaty. Są mądre i urocze! :). Warto jest sobie wziąć do serca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki, oby się kiedyś przydały w życiu 😉.

   Usuń
 7. Mądrością przemawiają zaprezentowane maksymy... Takie myśli wspaniale osładzają poranną kawusię...
  Miło mi tutaj zajrzeć...

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądre myśli - najbardziej podoba mi sie ten ostatni :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, odniosłem się już wyżej do tego wiersza. A w dużym uproszczeniu można go określić jako grecko-rzymski amalgamat w wersji rymowanej 😏.

   Usuń
 9. Przepiękne utwory, zwłaszcza I i XLIX bardzo mnie poruszyły.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezmiernie mi miło, że się spodobały. I znowu ten ostatni 😅. To może dla odmiany kilka słów o pierwszym… Pisząc go, inspirowałem się słowami króla Salomona, który zasłynął z ogromnej mądrości, a cenił ją ponad wszelkie bogactwo: srebro, złoto czy najdroższe klejnoty. Natomiast sam proces uczenia się i zdobywania wiedzy uznał za jeden z najważniejszych celów w życiu i przyrównał do smakowania miodu (co jest dla człowieka rzeczą tyleż przyjemną, co pożyteczną).
   Również serdecznie pozdrawiam 😉.

   Usuń
 10. Bardzo piękne słowa! Nie potrafię wybrać lepszego, każdy do mnie trafił! :) Mądrze, do rymu i z przekazem, uwielbiam takie przemyślenia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka ocena utwierdza mnie w przekonaniu, że trud się opłacił 😊.

   Usuń
 11. Witam serdecznie!
  Trafne, bardzo trafne słowa. Zwłaszcza ostatnie zdanie bardzo do mnie przemawia. Nie ma nic lepszego niż mądrości ludowe, każdy z nas czegoś może się od nich nauczyć :) Niby proste, niby oczywiste a jednak inspirują do zmieniania swojego życia na lepsze :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, Ayuno,
   poruszyłaś bardzo ważną kwestię: korzystając z doświadczenia poprzednich pokoleń, wnosi się wiele dobrego do własnego życia. O wspomnianym przez Ciebie epigramacie co nieco już tutaj w komentarzach napisałem. Oczywiście kilka zdań nie wystarczy, by wyczerpać temat. Uzupełniając zatem poprzednie wypowiedzi – w nawiązaniu do Twoich słów – mogę stwierdzić, że starałem się wyłuskać z naszego europejskiego dziedzictwa kulturowego jakieś zwięzłe wartościowe treści (zresztą nie tylko w tym jednym przypadku), a następnie ukształtować je według swoich przemyśleń i nadać im formę wierszowaną.
   Ściskam 😊.

   Usuń
 12. Piękne, mądre i tak prawdziwe! <3

  OdpowiedzUsuń
 13. Beautiful epigrams and illustration. I like the comparison of wisdom and happy. I also like how the importance of time is stressed.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wisdom is very important and needed in life to make the right choices. Therefore, people should look for it (as in the long term it helps to achieve happiness). And time must always be taken into account, because it limits each of us.
   Thank you, Ivana 😉.

   Usuń
 14. Odpowiedzi
  1. To dla mnie wielka satysfakcja, że zostały docenione 😎.

   Usuń
 15. Bardzo mądre i prawdziwe epigramaty. Szczególnie trafia do mnie ten trzeci, bo cały czas uczę się żyć tu i teraz, ciesząc się dniem, który jest :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję 🙂. Uważam, że kształtowanie w sobie postawy pozwalającej czerpać zadowolenie z każdego dnia jest niezwykle istotne. W niemarnowaniu mijających chwil nie chodzi przecież o to, by żyć w bezustannym biegu lub też (co gorsza!) dać się wciągnąć w bezwzględny wyścig szczurów. Wprost przeciwnie – naprawdę dobrze wykorzystuje swój czas ten, kto potrafi się zatrzymać i dostrzec drobiazgi, z których składa się życie. Jeżeli człowiek nie nauczy się cieszyć z małych rzeczy, to nawet ogromny sukces go nie uszczęśliwi 🧐.

   Usuń
 16. ale to fajnie napisane:D łatwo wchodzi w głowę:) będę w pracy cytować ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. He, he, a cytuj sobie do woli. Posiadam dość pokaźne zasoby podobnych sentencji, więc w razie potrzeby mogę podrzucić kolejną ich porcję 😁.

   Usuń
 17. Bardzo prawdziwe przesłanie niesie za sobą każdy z nich, aczkolwiek bardzo przemawia do mnie epigramat XLIX.
  https://redamancyy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starałem się poruszyć zagadnienia mocno osadzone w naszej rzeczywistości, unikając wydumanych tematów (choć mogłoby się wydawać inaczej). Cieszę się, że owa autentyczność jest dostrzegalna i tak pozytywnie odbierana 🙂.

   Usuń
 18. Kocham takie krótkie formy, które niosą ze sobą pewne wartości :) Dlatego np. fraszki Kochanowskiego są jednym z nielicznych utworów staropolskich, które mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mądre i wartościowe. Cieszę się, że zerknęłam również na komentarze, w których widzę rozwinąłeś temat. Dla mnie też najbliższy jest ten ostatni cytat. Niestety choć prawda znana i często powtarzana (hah rymowanie się udzieliło) to i tak zwykle o niej zapominamy.

  OdpowiedzUsuń
 20. Oooo, gratuluję wydania tomiku. Trochę mnie tu nie było, a tu proszę, taka niespodzianka. Brawo 😁.
  U mnie ciężko jest ze zgraniem miary, chociaż tak jak mówisz, nigdy nie wejdziemy do tej samej rzeki, gdyż ona zmienia się, tak jak sytuację w naszym życiu...tu dzież mądrość swą słodyczą zachwyca hmm ...ale zapoznałam się też z innymi twoim epigramatami i muszę powiedzieć, że jestem zachwycona ich głębią. Dają dużo do myślenia, dając wgląd w głąb naszej duszy, trzeba po prostu czytać je z sercem...na pewno zakupię, wersję papierową, by móc obcować z tą mądrością na codzien ☺️.
  Człowiek uczy się całe życie.
  Pozdrawiam serdecznie Tabita 🌺

  OdpowiedzUsuń
 21. oj takie krótkie teksty to coś dla mnie, dają do myślenia

  OdpowiedzUsuń
 22. esta ilustración ha quedado muy bien

  OdpowiedzUsuń
 23. Qué interesantes los epigramas!
  un saludo :)

  OdpowiedzUsuń
 24. trafne i wciąż aktualne :)

  OdpowiedzUsuń

Pod tym postem mi się marzy
mnóstwo Waszych komentarzy 😋.